Δεν κατάφερε ο Δολιχιακός να ξεκινήσει με το δεξί τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις, καθώς ηττήθηκε με 1-2 στο γήπεδο του από τον Όλυμπο Γόννων. Οι  γηπεδούχοι «πλήρωσαν» τις σημαντικές απουσίες που είχαν και την ατυχία. Σίγουρα θα μπορούσαν να είχαν πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα από τον συγκεκριμένο παιχνίδι.

Συγκεκριμένα, στο πρώτο ημίχρονο ο Δολιχιακός ήταν αυτός που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και δημιουργούσε ευκαιρίες. Στο 14΄ ο Μουλογιάννης δεν μπόρεσε να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφυλακα με το κεφάλι. Επίσης την κατάληξη είχε και σούτ του Γκόγκου από την περιοχή στο 18΄. Στο 25΄ όμως μετά από ωραία συνεργασία του Μουλογιάννη, Γκόγκου και Σουγλή Κ, έγινε το 1-0 με πλασέ του τελευταίου μέσα από την μικρή περιοχή. Στο υπόλοιπο του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι διατήρησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού χωρίς να επιτρέψουν να απειληθεί η εστία τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, κατάφεραν να πάρουν τον έλεγχο του παιχνιδιού πολύ γρήγορα με αποτέλεσμα να αρχίζουν να πιέζουν και να γίνονται απειλητικοί. Στο 55΄ είχαν δοκάρι με τον Μαρκεγκάι , αλλά στο 61΄ ο ίδιος ποδοσφαιριστής με παρόμοιο τρόπο, αυτή τη φορά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 1-1. Δέκα λεπτά αργότερα μετά από εκτέλεση φάουλ έξω δεξιά από την μεγάλη περιοχή, ο βρέθηκε αμαρκάριστος στην περιοχή και με κεφαλιά έκανε το 1-2. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν γρήγορα χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα όμως. Στο 80΄ ο Μουλογιάννης με καλή ατομική προσπάθεια έφτασε στη μικρή περιοχή αλλά το σούτ που επιχείρησε βρήκε στην εξωτερική επιφάνεια των διχτύων.

Έτσι, με το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή βρήκε του Γόννους να πετύχαίνουν μια πολύ σημαντική νίκη εκτός έδρας.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο κ. Γιάντσης με βοηθούς την κα Κωνσταντίνου και τον κ. Σκέτο.

ΔΟΛΙΧΙΑΚΟΣ: (Ζυγούρης Β) Λιόβας Κ,  Σουγλής Σ, Σπάχος, Μουλογιάννης Ι, Αλεξανδρίδης Ι, Αλβανός, Σουγλής Κ, Γκόγκος Φ, Γεωργούλας Π, Χαλκίδης Μ, Ζιώγας Ν. έπαιξαν: Μαρογιάννης Δ, Σουγλής Ζ, Μίχος Σ,

ΓΟΝΝΟΙ: (Γ. Τσιόπας): Καραβασίλης, Καράνης, Τσιόπας, Τσιαπλές (55΄Ντόντος), Μαρκεζάι, Τζίμης, Μαρούδας, Καραγκιόζης, Καραδούκας, Τσιρονίκος, Κοντογιάννης (60΄Δεδικούσης).