Ο Α.Ο Δολιχιακός γνώρισε τη δεύτερη ήττα στο πρωτάθλημα, αντιμετωπίζοντας τον πρωτοπόρο Ηρακλή Λάρισας στο γήπεδο του. Κέρδος  του συγκεκριμένου  αγώνα για τον Δολιχιακό ήταν η πολύ καλή εμφάνιση που πραγματοποίησε, καθώς «κοίταξε τον αντίπαλο στα μάτια» και έχοντας  λίγη τύχη παραπάνω θα μπορούσε να είχε πάρει κάποιο θετικό αποτέλεσμα.

Συγκεκριμένα, το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους φιλοξενούμενους, καθώς ευτύχησαν να προηγηθούν στο 5΄ με τον Μουλογιάννη Ι. όμως η συνέχεια ήταν πολύ διαφορετική. Ο Ηρακλής ανέβασε στροφές και μέσα σε δέκα λεπτά κατάφερε να πετύχει τρία τέρματα. Στο 10΄ο Κοτούμπας έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Στο 15΄ ο Μάγγος με χτύπημα φάουλ έβαλε τους γηπεδούχους σε οδηγού την ομάδα του και στο 20΄ ο Ζησάκης έκανε το 3-1 το οποίο ήταν και σκόρ ημιχρόνου.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης ο Δολιχιακός μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και μείωσε στο 54΄σε 3-2 με τον Ζιώγα Ν. Ακολούθησαν χαμένες ευκαιρίες για τους φιλοξενούμενους στο 61΄ με τον Αλεξανδρίδη Ι και Πουρσανίδη Ι στο 70΄ για να έρθει το παιχνίδι στα ίσια και πάλι. Στο 80΄ όμως ο Ζησάκης και πάλι με χτύπημα φάουλ διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο κ. Γκαραβέλης με βοηθούς τον κ. Κουκλωμένο Μ. και την κα Πιπή.

ΔΟΛΙΧΙΑΚΟΣ:Γκάτας, Σουγλής Σ., Θεοδωράκης, Κατσιαμήτας, Ντούσκο, Σουγλής Κ., Ζιώγας (Χαλκίδης Μ), Μαρογιάννης (Γεωργούλας), Μουλογιάννης, Αλεξανδρίδης (Πουρσανίδης), Γκόγκος.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΛΑΡΙΣΑΣ (Χ. Αγγελής-Τ. Κουρούτσαλης): Μπακαρός, Ντελόπουλος, Μούτσιος, Κοτούμπας, Αργυρούλης, Κυριάκος, Μάγγος, Μέκρας, Ζησάκης, Φιλιππίδης (46΄Πράσινος), Μιχαηλίδης (75΄Ζαφειρίου).