Τη νίκη της αγωνιστικής πέτυχε ο Δολιχιακός σε μια από τις δυσκολότερες έδρες του πρωταθλήματος επικρατώντας του Αστ. Τυρνάβου με το επιβλητικό 3-6. Πραγματοποιήθηκε ένα πολύ καλό παιχνίδι με πολλά τέρματα, πολλές ευκαιρίες αλλά και δυνατά μαρκαρίσματα. Με αυτήν τη νίκη παρέμεινε σε απόσταση βολής από τους πρωτοπόρους του πρωταθλήματος.

Με γκόλ από τα αποδυτήρια ξεκίνησαν οι φιλοξενούμενοι καθώς ευτύχησαν να προηγηθούν στο 1΄(πιο συγκεκριμένα στα 20’’) με τον συνήθης ύποπτο Μουλογιάννη Ι με πλασσε μέσα από την περιοχή. Το 0-2 έγινε και πάλι από τον Μουλογιάννη στο 7΄, αποδεικνύοντας για ακόμη μια φορά ότι διανύει περίοδο εξαιρετικής κατάστασης. Το 0-3 έκανε ο Σουγλής Σ στο 10΄ με προβολή μετά από ασταθής απόκρουση του αντίπαλου τερματοφύλακα. Οι γηπεδούχοι όμως προσπάθησαν να αντιδράσουν και με αντεπίθεση διαρκείας, εκμεταλλευόμενοι τα αμυντικά λάθη του Δολιχιακού, κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια και πάλι. 1-3 στο 15΄, 2-3 στο 27΄, 3-3 στο 29΄ με πέναλτυ. Αλλά πέντε λεπτά πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου ο Σουγλής Σ με κεφαλιά «ψαράκι» έβαλε και πάλι σε θέση οδηγού την ομάδα του πετυχαίνοντας    το δεύτερο προσωπικό του τέρμα κάνοντας το 3-4.

Στην επανάληψη, ο Δολιχιακός μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο αποφασισμένος να «καθαρίσει» το παιχνίδι παίζοντας καλό ποδόσφαιρο με αποτέλεσμα να μην αφήσει  κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Αστέρα. Στο 74΄ ο νεοεισελθόντας Γεωργούλας Π έχοντας εξαιρετική έμπνευση και με υπέροχη εκτέλεση πίσω από το κέντρο του γηπέδου,  πέρασε την μπάλα πάνω από την  αντίπαλο τερματοφύλακα πετυχαίνοντας ένα τέρμα σπάνιας ομορφιάς κάνοντας το 3-5. Το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ έβαλε και ο Αλεξανδρίδης στο77’διαμορφώνοντας το τελικό 3-6.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο κ. Ακρίβος με βοηθούς τους κ.κ. Κόντη και Γούλα.

ΔΟΛΙΧΙΑΚΟΣ: Θεοδωράκης Β., Χαλκίδης Μ., Σπάχος Χρ., Σουγλής Στεφ., Αλβανός Χρ., Θεοδωράκης Στ., Ζιώγας Ν. (60’Γκόγκος Φ), Μαρογιάννης Δ. (70′ Γεωργούλας Παν), Μουλογιάννης Ι., Σουγλης Κ., Αλεξανδρίδης Ι. (80′ Σουγλής Ζ.)