Αμφισβητώντας το τσουχτερό κρύο ο Δολιχιακός πέρασε  με το επιβλητικό 0-3 μέσα από την έδρα του αξιόμαχου Άρη Λάρισας φτάνοντας στην πέμπτη συνεχόμενη νίκη με πρωταγωνιστή για ακόμα μια φορά τον «Μούλο» (Μουλογιάννης Ι), ο οποίος πέτυχε τα δυο από τα τρία τέρματα της ομάδας του. Με αυτή τη νίκη πλησίασε κι άλλο την κορυφή μετά το στραβοπάτημα του πρωτοπόρου Ηρακλή.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χωρό και ευτύχησαν αν προηγηθούν σχετικά νωρίς. Στο 20΄ ο Θεοδωράκης Σ εκτέλεσε κόρνερ και ο Μουλογιάννης με κεφαλιά έκανε το 0-1. Το 0-2 έγινε ακριβώς με τον ίδιο τρόπο αλλά αυτή τη φορά «σέρβιρε» ο Σουγλής Κ και ο Μουλογιάννης σκόραρε. Το 0-3 έκανε ο Αλβανός Χ με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ στο 34΄.

Στην επανάληψη, στο πρώτο 20λεπτο οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πίεζαν εκμεταλλευόμενοι το αριθμητικό πλεονέκτημα, αφού στο 55΄ ο Δολιχιακός αγωνιζόταν με παίχτη λιγότερο μετά την αποβολή του Σπάχου με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Από το 70΄ όμως και μετά και οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίχτες με αποτέλεσμα ο Δολιχιακός να ισορροπήσει τον αγώνα και να δημιουργεί ευκαιρίες με τους Σουγλή Κ, Μουλογιάννη και Χαλκίδη Μ αλλά να μην μπορούν να βρούνε στόχο.

Διαιτητής του αγώνα ήταν οι κ. Κόντης με βοηθούς τους κ.κ. Κοτρώτσιο και Πατσή.

ΑΡΗΣ ΛΑΡΙΣΑΣ (Γ. Στατήρης): Γκουνέλας (46΄Βίλης), Κόμης, Ακρίβος Δ., Ραμπέλι (75΄Γεωργουλόπουλος), Στατήρης, Ακρίβος Γ. (46΄Σουλτούκης), Χρηστίδης, Καραμπούζης, Ζιάρας, Γουργιώτης.

ΔΟΛΙΧΙΑΚΟΣ (Φ. Τσέλιος): Λιόβας, Θεοδωράκης, Αλβανός, Σπάχος, Χαλκίδης, Ζιώγας (Σουγλής Ζ.), Σουγλής Σ., Μαρογιάννης (Γκόγκος), Αλεξανδρίδης (Γεωργούλας), Σουγλής Κ., Μουλογιάννης.