Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το μεγάλο ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής ανάμεσα στην ομάδα της Ραψάνης και του Δολιχιακού μιας και αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2. Οι γηπεδούχοι αν και κατάφεραν προηγηθούν δυο φορές δεν μπόρεσαν να κρατήσουν το σκόρ, ενώ από την άλλη πλευρά οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να φύγουν με το «τρίποντο» καθώς στο δεύτερο ημίχρονο ειδικά, έχασαν αρκετές κλασικές ευκαιρίες. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Δολιχιακός παρατάχθηκε στον αγωνιστικό χώρο με πολλές απουσίες.

Από το πρώτο λεπτό του αγώνα φάνηκε ότι και οι δυο ομάδες ήθελαν να «κλείσουν» το 2011 με το δυνατότερο θετικό αποτέλεσμα  Ως το πρώτο 10λέπτο η μπάλα παιζόταν κυρίως στο κέντρο του γηπέδου χωρίς να έχει προηγηθεί κάποια κλασική ευκαιρία από τις δυο ομάδες. Στο 25΄ όμως ο Κουτσάκης εκμεταλλεύτηκε  την  αδράνεια της άμυνας του Δολιχιακού και του τερματοφύλακα με αποτέλεσμα να πάρει τη μπάλα ανενόχλητος και να κάνει εύκολα το 1-0. Δεν πέρασαν παρά μόνο πέντε λεπτά για να φτάσει ο Δολιχιακός στην ισοφάριση. Ο Σουγλής Κ πήρε την μπάλα από τον Πουρσανίδη και με ωραία προσποίηση στο ύψος του πέναλτι πλάσαρε άψογα τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Ενώ όλα έδειχνα πως οι ομάδες θα πήγαιναν στα αποδυτήρια για πρώτο ημίχρονο με το 1-1, ο Σινάν στο 44΄ με σούτ μέσα από την περιόχη έβαλε και πάλι σε θέση οδηγού την ομάδα του, σε ένα δύσκολο χρονικό σημείο για τον Δολιχιακό.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή μπάλας, χωρίς να αφήσουν κάποιο περιθώριο αντίδρασης στην ομάδα της Ράψάνης. Από το 60΄ και μετά ο Δολιχιακός είχε μια σειρά από χαμένες ευκαιρίες, ο Μουλογιάννης στο 62΄ δεν μπόρεσε να νικήσει με το κεφάλι τον Φιλοκώστα, την ίδια κατάληξη έιχε
και το γυριστό σούτ που επιχείρησε στο 67΄. Στο 70΄ την σκυτάλη πήρε ο Σουγλής Κ, όταν μετά  από πλεονεκτική θέση από την περιοχή το σούτ που δοκίμασε κόντραρε στα σώματα και στη συνέχεια μπλόκαρε Φιλοκώστας. Την ευκαιρία του αγώνα όμως έχασε ο Μαρογιάννης στο 75΄, ο Μουλογιάννης έκανε την κεφαλιά ο Φιλοκώστας δεν μπόρεσε να μπλοκάρει και η μπάλα στρώθηκε στον Μαρογιάννη, ο οποίος σε άδεια εστία σημάδεψε την εξωτερική πλευρά των διχτύων. Η λύτρωση για τον Δολιχιακό ήρθε στο 79΄, ο Αλβανός εκτέλεσε φάουλ στην πορεία της μπάλας βρέθηκε ο Μουλογιάννης με το κεφάλι, στη συνέχεια ο Σουγλής Κ με το κεφάλι πέρασε την μπάλα πάνω από τον τερματοφύλακα κάνοντας το 2-2 πετυχαίνοντας παράλληλα το δεύτερο προσωπικο του τέρμα. Λίγο έλλειψε να φύγει με το τρίποντο ο Δολιχιακός καθώς στο 92΄ ο Μουλογιάννης, μετά από πλάγιο άουτ του Θεοδωράκη, έπιασε την κεφαλιά αλλά για ακόμα μια φορά ο Φιλοκώστας μπλόκαρε σωστά.

Σ.Σ. ΡΑΨΑΝΗΣ (Β. Πάνος): Φιλοκώστας, Γκαραγκούνης Δ., Γκαραγκούνης Γ., Γκουγκουστάμος (50΄Ιωάννου), Ρήγας (65΄ Ζιώγας), Βλάχος, Βάρσος, Σινάν, Μπούρος, Ντιντής, Κουτσάκης.

ΔΟΛΙΧΙΑΚΟΣ (Φ. Τσέλιος): Θεοδωράκης Β., Αλβανός, Σουγλής Σ., Σπάχος, Χαλκίδης, Ζιώγας, Γεωργούλας, Μαρογιάννης (90΄ Σουγλής Ζ.), Πουρσανίδης (85΄Θεοδωράκης Σ.), Μουλογιάννης, Σουγλής Κ.

Τοξότης – Άρης Λαρ. 8-1

Ράψανη – Δολιχιακός 2-2

Γόννοι – Ακαδ Τυρν.  1-1

Π.Ο.Μ.Ε – Ηρακλης Λαρ. 1-2

Ίκαρος- Συκέα 4-1

Ευαγγελισμός – Καλύβια 1-0