Άσχημο ξεκίνημα έκανε ο Δολιχιακός για το δεύτερο γύρω του πρωταθλήματος καθώς στο ντέρμπυ της αγωνιστικής με τους Γόννους ηττήθηκε με το «βαρύ» 4-1. Πραγματοποίησε το χειρότερο πρώτο ημίχρονο στην φετινή περίοδο, αφού δέχτηκε και τα τέσσερα τέρματα σ αυτό. Με αυτή την ήττα η ομάδα της Δολίχης υποχώρησε  στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι Γόννοι ήταν αυτοί που μπήκαν δυνατότερα στον αγωνιστικό χώρο και δεν αφήσαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους φιλοξενούμενους. Κατάφεραν μέσα σε τριάντα λεπτά να πετύχουν τέσσερα τέρματα εκμεταλεύοντας τα λάθη των φιλοξενούμενων. Συγκεκριμένα στο 15΄ στο 19΄ 24΄ και στο 30΄ οι γηπεδούχοι καθάρισαν πολύ γρήγορα το παιχνίδι. Από την άλλη πλευρά ο Δολιχιακός έχοντας αρκετές απουσίες, μετά τα δυο γρήγορα τέρματα που δέχτηκε δεν είχε την δύναμη και την ψυχολογία να αντιδράσει με αποτέλεσμα να  μεγαλώσει και άλλο το σκορ.

Στην επανάληψη, οι ποδοσφαιριστές του Δολιχιακού είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού χωρίς όμως να κάνουν την ανατροπή. Προσπάθησαν να ξανά να μπουν στο παιχνίδι πετυχαίνοντας κάποιο γρήγορο τέρμα αλλά το πλασέ του Σουγλή Κ στο 47΄ κατέληξε στο κάθετο δοκάρι. Το 4-1 έγινε στο 65΄ όταν ο Γεωργούλας εκτέλεσε αριστοτεχνικά φάουλ η μπάλα βρήκε στη συμβολήτων δοκών, το ριμπάουντ πήρε ο Μαρογιάννης και με το κεφάλι μείωσε σε 4-1. Ήταν όμως ήδη αργά για να γυρίσει το παιχνίδι. Έτσι με το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή  βρήκε τους Γόννους να προσπερνάν τον Δολιχιακό κατά ένα βαθμό στη βαθμολογία. Προβλέπεται να γίνει μεγάλη μάχη μέχρι το τέλος για την τρίτη θέση, ανάμεσα στον Δολιχιακό, Γόννους και Ραψάνη, η οποία οδηγεί στα μπαράζ.

ΔΟΛΙΧΙΑΚΟΣ: Λιόβας( Γκάτας 45΄ λ.τ), Θεοδωράκης, Αλβανός, Μαρογιάννης, Σπάχος, Σουγλής Σ, Γεωργούλας, Σουγλής Κ, Μουλογιάννης, Αλεξανδρίδης, Πουρσανίδης( Σουγλής Ζ 80΄)